News
27-10-2020

LiFePO4

[➡ EN]

Ekologia, ekologia, ekologia… w kółko powtarzana fraza, ale czy świadomie? W branży oświetlenia awaryjnego ciężko o realizację tych obietnic ze względu na powszechnie stosowane akumulatory Ni-Cd i zawarty w nich kadm. Każda oprawa oświetlenia ewakuacyjnego posiada wbudowany akumulator lub jest zasilana z centralnej baterii. Jak zatem można zadbać o otoczenie? Odpowiedź jest bardzo prosta – stosując odpowiednie akumulatory, czyli litowo-żelazowo-fosforanowy LiFePO4.

Dlaczego one?

1. Są przyjazne dla środowiska. Akumulatory LiFePO4 nie zawierają szkodliwych substancji.

2. Żywotność oprawy jest dłuższa dzięki większej ilości cyklów pracy. Akumulatory LiFePO4 w porównaniu do niklowo-kadmowych (Ni-Cd) posiadają trzykrotnie dłuższą żywotność cykliczną, w stosunku do niklowo-wodorkowych (Ni-MH) nawet pięciokrotnie! W przeliczeniu na lata daje nam to średnio 6-8 lat pracy akumulatora LiFePO4.

3. Akumulatory LiFePO4 nie posiadają efektu pamięci, tzn. że nie trzeba przeprowadzać standardowych trzech formatowań akumulatora w oprawie. Akumulatory Ni-Cd powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach.

4. Specyfikacja akumulatorów LiFePO4 pozwala na pracę w niskich temperaturach. Połączenie akumulatora LiFePO4 z wysokim stopniem szczelności IP65 umożliwia instalację oprawy na zewnątrz budynku (oprawy w wersji COLD). Akumulatory Ni-Cd posiadają wodę w elektrolicie, która w niskiej temperaturze niszczy akumulator. Rozwiązaniem wydawałoby się zastosowanie akumulatora Ni-Cd z grzałką i termostatem, ale czy aby na pewno? Na przykładzie hali wysokiego składowania, gdzie montaż odbywałby się w okresie, kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 5°C to, zastosowanie akumulatorów Ni-Cd jest wysoce ryzykowne. Po pierwsze temperatura wewnątrz takiej nieużywanej hali jest bardzo zbliżona do temperatury na zewnątrz. Po drugie ze względu na optymalizację kosztów, instalacji opraw awaryjnych dokonuje się równocześnie z instalacją pozostałych urządzeń, między innymi oświetlenia podstawowego. Brak zasilania podstawowego opraw oświetlenia awaryjnego oraz zastosowanych w nich termostatach i grzałek skutkuje zniszczeniem akumulatora przez niską temperaturę otoczenia.  

5. Ze względu na większą gęstość energii akumulatory LiFeP04, w porównaniu do Ni-MH oraz Ni-Cd, są mniejsze.

6. Energooszczędność jako kropka nad „i”. LiFePO4 nie ładuje się ciągle, a nawet nie może co przekłada się na oczywiste oszczędności.

Warto nadmienić, że w ofercie TM TECHNOLOGIE standardem jest akumulator LiFePO4, ponieważ Ty, Twoje otoczenie, środowisko i jego bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Skoro na rynku smartfonów i tabletów występują praktycznie tylko rozwiązania oparte na ogniwach litowo-jonowych czas na oświetlenie awaryjne. Naszym zdaniem każda cegiełka, która może czynić świat lepszym, jest warta uwagi.